facebook_pixel

מרוכזים בעצמם? מחקר חדש מסביר איפה טועים המבקרים של "דור הסלפי"

ארבידה ביסטרום (Arvida Bystrom)
ארבידה ביסטרום (Arvida Bystrom)

אם נולדתם בין 1980 ל-1994 אתם חלק מדור ה-y או המילניאלים ובעוד לא כל מה שמספרים עליכם זה נכון יש כמה נקודות שחוקרים מסכימים לגביהן בעניין הדור הזה.

על פי מחקר חדש שבחן את דור ה-y ביחס להורים ולסבים שלהם, המילניאלים הם הדור הכי נרקיסיסטי. עם זאת, הדורות הקודמים חושבים שההתמקדות העצמית של הדור הצעיר מרחיקת לכת הרבה יותר מכפי שהמילניאלים מעידים על עצמם.

במסגרת המחקר, ג'ושוע גרבס מהמחלקה לפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת "קייס ווסטרן ריזרב" ביקש ממילניאלים ומבוגרים בני 60 ומעלה לדרג את הדורות על פי מידת האהבה העצמית שלהם.

הקבוצה הבוגרת דירגה את בני דור ה-y בציון 65.3 מתוך 100 בסולם הנרקיסיזם, בעוד המילינאלים עצמם דירגו את עצמם כ-61.4 מתוך 100. עוד התגלה במחקר כי למעט אלה שמושקעים כמעט כל כולם בתרבות הסלפי, בני דור ה-y לא אוהבים שקוראים להם נרקיסיסטים (או שהם "עפים על עצמם" בשפה פחות מחקרית) גם אם הם מודים שהם נוטים לכך.

האמת על עליית הנרקיסיזם

מחקרים שונים מהשנים האחרונות מגלים כי האינדיבידואליזם נמצא בעליה, עניין שמתבטא בין השאר בשמות מקוריים במיוחד שהורים מעניקים לתינוקות שלהם. לתופעה זו נלווית אמפתיה נמוכה יותר והתעסקות עצמית גדולה יותר של בני דור ה-y ביחס לדורות קודמים.

על אף שמייחסים את הנרקיסיזם בעיקר לבני דור ה-y, יש מחקרים שמזהים את הכוחות החברתיים שתרמו לעליית האינדיבידואליזם עוד בראשית המאה הקודמת.

"כל הסימנים מעידים כי האינדיבידואליזם נמצא בעליה עקבית לאורך מאה השנים האחרונות,, אמר לאחרונה חוקר הפסיכולוגיה איגור גרוסמן מאוניברסיטת ווטרלו בהרצאה בפני איגוד הפסיכולוגים החברתיים SPSP, "הדור הצעיר ממוקד יותר בעצמו ביחס לדור שקדם לו, אבל אפשר לומר דברים דומים על הנוער של שנות ה-50' ביחס לנוער של שנות ה-30' וכן הלאה".

הפערים בין דור לדור הם מתונים יחסית – הבדל של נקודה או שנתיים בסולם נרקיסיזם בן 40 נקודות. במילים אחרות, כל הניסיונות לטעון שרק דור ה-y "מרוכז לגמרי בעצמו" הם מוגזמים לחלוטין ולא מדויקים.

בסדרה של שבעה מחקרים שערכו ביקשו גרבס וצוות החוקרים מבני דור ה-y ודורות קודמים לדרג את מידת הנרקיסיזם זה של זה ולהתייחס לסיקור התקשורתי של פערי הדורות (בייחוד, התייחסות שלילית במיוחד במאמר במגזין טיים מ-2013 על "דור האני").

מהמחקר מתברר כי בני דור ה-y דירגו בני 60 ומעלה בציון 38 מתוך 100 בסולם הנרקיסיזם, הפרש של 23 נקודות לעומתם. בהשוואה, בני 60 ומעלה דירגו את עצמם בציון 26.5 מתוך 100 בסולם הנרקיסיזם. במילים אחרות, דורות קודמים תופשים את פער הדורות כגדול יותר לטובתם. כאן באה לידי ביטוי ההטיה הבין דורית: כל דור ודור רואה את עצמו באופן חיובי יותר בהשוואה לאופן בו בני דורות אחרים רואים אותו. רוב המילניאלים לא אוהבים לחשוב על עצמם כמרוכזים בעצמם באופן קיצוני כפי שבני הדורות הקודמים רואים אותם.

האם התעסקות עצמית היא רעה?

היוצאים מן הכלל במובן זה הם הצעירים שדורגו גבוה בסולם הנרקיסיזם. מחקר קודם מעיד כי הם מודעים לעצמם ולהתמקדות שלהם בעצמם אבל לא רואים שום סיבה להתנצל על כך.

השאלה הבוערת שמעסיקה את החוקרים היא האם ההתעסקות העצמית והמסרים השליליים בעניין תרבות הסלפי מזיקים או מועילים בטווח הארוך. כלומר, כאשר אנשים שומעים כל הזמן טענות שהם מרוכזים בעצמם, האם הן גורמות להם לאורך זמן לגלות יותר אלטרואיזם ולפתח יותר אמפתיה כדי לפצות על התכונה השלילית או שהם מחליטים להזדהות עם הביקורת ולאמץ לחלוטין את ההשקפה הרואה בהתעסקות העצמית חלק מהותי בהגדרה העצמית שלהם.

תמונת השער: ארבידה ביסטרום (Arvida Bystrom), מתוך פרויקט תיעוד של נשים בעידן הסלפי.

Comments

comments

הוסיפו תגובה

הקליקו כאן כדי להוסיף תגובה

אודות הכותב

שירה סתיו

שירה סתיו

גיקית, ערה, חד הורית, תל אביבית לא היפסטרית, טבעונית, לא אוהבת אספרסו. כותבת כאילו אין מחר.

Comments

comments

הוסיפו תגובה

הקליקו כאן כדי להוסיף תגובה

-->
טוען...
[if lt IE 9]
[if lt IE 9]